počet produktů: 0
cena: 0 CZK
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
celkem: 258773
Hodnocení obchodu na Zboží.cz
produkty v akci
Waterpik ústní sprcha Ultra WP100E
původní cena: 2 795 CZK
2 350 CZK
nejprodávanější produkty
nejnovější produkty

Péče o mezizubní prostory

Hlavní stránka - Tipy a rady
 

Mezizubní kartáčky

       Mezizubní  kartáčky jsou určeny k čištění mezizubních prostor, zámků u pevných ortodontických aparátků a mezizubních prostor u fixních protetických prací. Jsou vhodnou pomůckou pro čištění protetických náhrad, kotvených na implantátech.
       Mezizubní kartáček je tvořen krátkým drátkem s nylonovými vlákny, spirálovitě
uspořádanými do tvaru kužele nebo válce. Pro péči o implantáty jsou vyráběny mezizubní kartáčky s drátkem, jehož povrch je potažen plastem zamezujícím jejich poškození.
Vyrábí se několik systémů. Kupříkladu se výměnná koncovka upíná jednoduchým mechanismem do plastové nebo kovové rukojeti na jeden či oba její konce. Anebo drátek, který je přímo pevně zasazen do krátké plastové rukojeti.

 

Abychom mohli interdentální (mezizubní) kartáček správně a efektivně používat, je nejprve zapotřebí provést odstranění zubního kamene z mezizubních prostor. Mezery mezi jednotlivými zuby samozřejmě nejsou stejné, je tedy velmi důležité zvolit pro čištění každého mezizubního prostoru správný průměr interdentálního kartáčku. Daná velikost je zjišťována v ordinaci proměřením mezizubních prostor speciální plastovou sondou. Příliš malý kartáček nesplní svou funkci, příliš velkým kartáčkem dochází k dlouhodobé traumatizaci papil (aproximální výběžek dásně). Při manipulaci s tímto kartáčkem se zpravidla nepoužívá zubní pasta. Kartáček se opatrně zavádí do interdentálního prostoru, kde se po vsunutí do mezizubního prostoru vlákna kartáčku rozprostřou. Po vyčištění prostor se opatrně vyjme tak, aby nepoškodil dáseň a opláchne se. 

Dentální nitě

Zubní nitě se používají k odstranění plaku z mezizubních prostor a dásňového žlábku především u pacientů se stěsnanými zuby a úzkými mezizubními prostory. Na trhu jsou dostupná voskovaná a nevoskovaná, nylonová či teflonová vlákna. Voskovaná vlákna jsou vhodnější pro začátečníky, neboť se snáze zavádějí do mezizubních prostor, ale naproti tomu mají o něco málo nižší čistící účinnost. Zároveň však mohou být napuštěny různými látkami, např. fluoridy, mentolem, chlorhexidinem. Pro snadnější manipulaci je možné dentální nitě upnout do speciálního držáku. Další oblíbenou variantou je tzv. flosspic(zubní nit upevněná v plastovém párátku s držátkem).
Existují různé tvarové varianty. Běžný floss (kulatý průřez), expandující dentální nit (její objem se zvětší při kontaktu s vlhkým prostředím dutiny ústní), anebo dentální páska (je z měkkého materiálu, tvarem připomíná matrici pro zhotovování zubních výplní).

Další možností čištění mezizubních prostor je superfloss. Jedná se o speciální třídílné dentální vlákno s plstěnou střední částí, které je vhodné především pro čištění mezičlenů u fixních můstků. Jeho další použití je možné pro dočištění těžko dostupných prostor (např. zámky) při terapii fixním ortodontickým aparátem. Je vhodné ho použít i k odstraňování plaku kolem zavedených implantátů.
Skládá se ze tří na sebe navazujících dílů. Ze zavaděče, z pěnové části a dentální nitě. Zavaděč je tuhá část sloužící k snadnému zavedení vlákna. Pěnová část mívá větší průměr.

Na trhu jsou dostupná i jemná silikonová párátka, která připomínají konický mezizubní kartáček. Snadno se zavedou do prostoru mezizubí, kde jemně a bezpečně odstraní zbytky jídla a částečně i zubní plak. Jemná stimulace a mikromasáž je příjemná a optimální pro zdraví dásní.

 

 

Při práci s dentální nití můžeme použít buď variantu smyčky s trojitým uzlíkem, nebo nit napjatou mezi dvěma prsty. Zubní nit je vedena palcem jedné ruky a ukazováčkem druhé ruky či dvěma ukazováky. Nit se přiloží na místo bodu kontaktu zubů a pomocí opatrných pilovitých pohybů se zavede do mezizubního prostoru, pokračuje se dále až do dásňového žlábku. Vláknem je třeba obejmout krček čištěného zubu z vnější i vnitřní strany a stírat povlak v dlouhé ose zubu. Následně ihned v zápětí vyčistíme stejným způsobem i sousední zub. Nakonec vyvedeme vlákno z mezizubního prostoru opět pilovitými pohyby.

Nešetrné a nesprávné použití nitě může vést k poškození měkkých tkání závěsného aparátu zubu, proto je nutná podrobná instruktáž přímo v ordinaci. Stejné techniky se používá i u pomůcky flosspic.

Superfloss se zavádí zpravidla v prostoru mezi pilířovou korunkou a mezičlenem můstku tak, aby se pomocí plstěné části vyčistil mezičlen v místě možného kontaktu se sliznicí.